obr4share

Jak vybrat štěně Americké Akity

American Akita CLub CZ

Všechna štěňátka Americké Akity jsou v 8mi týdnech krásná a roztomilá. Ne ze všech ale vyrostou krásní a především zdraví dospělí jedinci s dobrou povahou. Následující body by vám tedy mohly pomoci při koupi štěněte.

  • 1) Ať chcete štěně na výstavy nebo jen jako domácího mazlíčka, vždy se ptejte na zdraví nejen rodičů, ale i prarodičů! Některá onemocnění, včetně dysplazie, se dědí přes generace, takže i když rodiče jsou na první pohled zdraví a bez dysplazie, ale prarodiče mají určitý stupeň dysplazie, je zde bohužel velmi reálná možnost, že štěně může být tímto onemocněním přímo postiženo, nebo může toto onemocnění přenést následně na své potomky.

Vyšetření DKK museli před uchovněním prodělat oba rodiče. Výsledky se udávají v naší zemi ve stupních od 0 až 4 resp. A až E. Platí, že čím větší je číslo (písmeno), jedná se o vyšší stupeň postižení. Pokud chcete mít zdravé štěňátko a plánujete dokonce v budoucnu na tomto štěňátku chovat, neměl by stupeň DKK překročit 1 jak u rodičů, tak u prarodičů! Pokud u jednoho z rodičů je stupeň 1 druhý rodič by měl být bez nálezu, tj. 0/0. V současné době jsou uchováni a používají se v chovu i jedinci, kteří mají DKK 2 a 3. Tito jedinci se používali dřív v chovu, protože chovná základna byla velmi malá. V současné době je chovná základna už rozsáhlejší a navíc dobře funguje vzájemná spolupráce Se zahraničím, takže není nutné používat jedince, kde se dysplazie objevila. Náklady na léčbu tohoto onemocnění bývají velmi vysoké a často neúčinné. A hlavně pohled na takto nemocné zvíře je pro jeho majitele velmi skličující.Nechte si proto ještě před nákupem štěněte ukázat doklady o všech vyšetřeních včetně dysplazie. Každý chovatel je musí mít k dispozici. Výsledky můžete také najít na webových stránkách Klubu Americké Akity (www.akitaclub.cz) v databázi chovných psů a v databázi chovných fen.

Jak už bylo výše napsáno, stupeň DKK vyšší než 1 by měl být pro vás rozhodně alarmující. Další informace o DKK naleznete opět na www.akitaclub.cz

  • 2) Před nákupem štěněte se určitě zajeďte podívat do chovatelské stanice, odkud štěně chcete a podívejte se, v jakých podmínkách psi žijí. Realita může být odlišná od prezentace na webových stránkách nebo vinzerátech. Není rozhodující, jak luxusní mají kotce, ale zda mají čisto a v jakém stavu psi jsou. Opravdu dobrý chovatel by vám měl umět odpovědět na jakoukoliv vaší otázku a neměl by vám zatajit či zneznalosti opominout žádné skutečnosti.
  • 3) Seznamte se s oběma rodiči nebo alespoň matkou a sami se přesvědčte, jakou mají povahu. Americká akita může být k cizím lidem nedůvěřivá, ale nesmí být bojácná nebo dokonce agresivní. Pokud zjistíte, že matka nebo otec známky bázlivosti či agresivity vykazují, nenechte se přesvědčit odůvodněním, že se matka bojí o štěňata apod. a rozhodně štěně po takových rodičích nekupujte. Fena by měla chovateli plně důvěřovat a neměla by mít problém si štěňátka od něj nechat odebrat. Pokud je to možné, seznamte se i s otcem štěňátek. Pokud není přímo v chovatelské stanici, ale není z daleka, určitě se vyplatí se za ním zajet podívat. Majitel psa by Vám měl umožnit si ho prohlédnout a pohrát si s ním. Nenechte se zviklat tím, že pes hlídá a nenechá se od Vás pohladit. V přítomnosti svého pána by měl být naprosto klidný a neprojevovat vůči Vám žádnou agresivitu. V případě jakýchkoliv poruch chovaní ze strany rodičů raději od koupi štěněte odstupte. Pokud je otec zdaleka, měl by mít chovatel kdispozici veškeré informace o něm, kopie všech vyšetření a také jeho fotky, popř. videa. Povaha se z velké míry přenáší na potomky, sice se určitým způsobem dá tvarovat, ale úplně změnit nejde!

 

  • 4) Věnujte se opravdu pečlivě všem podmínkám v kupní smlouvě na vaše štěňátko. Každý slušný chovatel by vám měl poskytnout určité zdravotní garance. Měly by v ní být uvedeny i podmínky prodeje, na kterých jste se s chovatelem vzájemně domluvili. Také by zde mělo být uvedeno, zda se jedná o štěně na výstavy nebo o štěně určené výhradně jako váš společník a mazlíček.

 

  • 5) Zjistěte si, kolik vrhů od jednoho plemene odchoval tento chovatel za poslední dva roky. Pokud dojdete k číslu vyšší než 4 v jednom plemeni, je to určitě důvod k zamyšlení. Bohužel někteří chovají jen pro peníze. Tito chovatelé pak nemají čas se štěňatům náležitě věnovat a je tu velké riziko, že štěně je špatně socializované a problematické pro další život.

 

  • 6) Pokud máte zájem o štěně na výstavy a chov, zajímejte se nejen o rodiče, ale i o sourozence rodičů, prarodiče a další předky. Zajímejte se o jejich výstavní úspěchy a zdraví.

Pokud nemáte zkušenosti, nechte si poradit přímo od chovatele (pokud už je zkušenější) nebo se poraďte s někým, kdo už má zkušeností více. Už ve věku dvou měsíců se dá trochu odhadnout, jestli má štěňátko výstavní předpoklady nebo ne.

  • 7) Samozřejmostí je, že štěňata jsou čistá, nevykazují známky nemoci, jsou čilá a hravá. Chovatel by vám měl poradit, které štěně je pro vás nejvhodnější a nejlépe odpovídá vašim představám. Měl by Vám dát také „návod", jak se správně o štěňátko starat, jak ho učit a vychovávat, jak a čím ho krmit. Měl by vám být co nejvíc po ruce, abyste se na něj mohli kdykoliv obrátit o radu, když to budete potřebovat.

 

  • 8) Vždy byste měli dát přednost štěňátkům s průkazem původu, protože ten vám zaručuje, že vám ze štěňátka vyroste opravdu vámi zvolené plemeno a to jak vzhledem, tak i zdravím a povahou. Ušetření pár tisíc při koupi levného štěňátka bez průkazu původu se do budoucna zřejmě vůbec nevyplatí, protože následná léčba nemocí, které se mohou s větší pravděpodobností u vašeho pejska objevit, vás mnohdy vyjdou namnohonásobně víc.

 

  • 9) Je také potřeba se připravit na to, že i chovatele bude zajímat, do jakého prostředí má prodat svá štěňátka jít a neprodá ho každému, kdo nabídne patřičnou částku. Měli byste si pro něj připravit nějaké fotky domu a jeho zázemí a umět odpovědět na otázky, jako např. kdo se o něj bude starat, kolik času na něj budete mít, atd.

 

  • 10) Dejte si pozor na chovatele, který se vás bude snažit přesvědčit, že některý z výše uvedených bodů je nedůležitý nebo nepravdivý. Tito chovatelé chtějí prostě jen prodat za každou cenu. Rovněž si ale dejte pozor na chovatele, kteří klady svého chovu prezentují především shazováním a pomlouváním ostatních CHS. Většinou se jedná o chovatele, kteří nemají co nabídnout a tak se uchylují ktěmto praktikám.

 

  • 11) Konečně cena. Cena by neměla být přemrštěná ale ani nápadně nízká. Jiná cena bude u štěněte určeného na výstavy s předpokladem k chovu od výstavně úspěšných a zdravých rodičů a jiná bude u štěňátka určeného pouze jako rodinného mazlíčka.

Závěrem jedna rada. Ačkoliv má Americká akita mnoho barevných variant, neměla by barva být tím základním určujícím kriteriem. Určujícím kritériem by mělo být hlavně zdraví a povaha. Můžete mít výstavně úspěšné štěňátko, ale pokud trpí nějakým onemocněním nebo poruchou chování, není etické jej dále používat v chovu.

 

 

obr4share  CZ  EN